Aktualności » Aktualności


Logo MNiSW2
06/10/2011

Premier wręczył nominacje 40 naukowcom programu Top 500 Innovators

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpoczęło program stażowo-szkoleniowy Top 500 Innovators – Science Management Commercialization. Premier RP, Donald Tusk oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka wręczyli 4 października nominacje pierwszym czterdziestu uczestnikom programu. Wśród nich była dr Anna Czerwoniec z firmy VitaInSilica - członka BIOREGION Wielkopolska.

Minister Kudrycka podkreśliła, że czterdziestu laureatów pilotażowego etapu programu Top 500 Innovators wyłoniono spośród 280 zgłoszonych kandydatur. Wyraziła przekonanie, że po powrocie ze Stanford University będą oni znakomicie przygotowani do wdrażania swoich pomysłów i rozwiązań technologicznych, a także pomogą w upraszczaniu istniejących obecnie procedur, umożliwiając sprawne przechodzenie od pomysłu do przemysłu.

W ramach programu Top 500 Innovators 40 polskich naukowców oraz pracowników centrów transferu technologii rozpocznie 15 października br. ośmiotygodniowy program stażowo-szkoleniowy w zakresie współpracy nauki z gospodarką, zarządzania badaniami naukowymi, marketingu oraz komercjalizacji wyników badań. Gościć ich będzie jedna z najlepszych uczelni na świecie - Stanford University w USA. Program szkoleniowy obejmuje szkolenia stacjonarne i wizyty studyjne w firmach (2 wizyty tygodniowo). Uczestnicy mają zapewniony dostęp do bibliotek, placówek sportowych oraz możliwość korzystania z zasobów jednostek organizacyjnych, działających w ramach uczelni.

Współpraca nauki z biznesem stała się we współczesnym świecie podstawą rozwoju nie tylko cywilizacyjnego, ale także gospodarczego wszystkich najbardziej rozwiniętych krajów świata. W Polsce ciągle jeszcze się uczymy reguł rządzących transferem wiedzy do gospodarki. W Uniwersytecie Stanforda, gdzie udają się polscy naukowcy, już w latach 70 tych ubiegłego wieku powstało pierwsze w USA centrum transferu technologii - od wiedzy do przemysłu. Przez niecałe 40 lat zbudowano tam kulturę współpracy z biznesem, naturalne wśród kadry profesorskiej jest tam zakładanie tzw. spin-offów, czyli spółek z udziałem naukowców, uczelni i prywatnego biznesu. Wzorcowa komunikacja nauki z biznesem przynosi tam roczny dochód z usług badawczo-rozwojowych większy niż wszystkich polskich uczelni razem wziętych.



Pozycjonowanie i budowa wizerunku w sieci