Aktualności » Aktualności


Logo Bioregion mae11
17/10/2011

Spotkanie Biotech i Pharma w NTPP

14 października 2011 na terenie kompleksu konferencyjnego Nickel Technology Park Poznań odbyło się kolejne spotkanie członków Stowarzyszenia BIOREGION Wielkopolska, podczas którego prelekcje wygłosiła pani Anna Krause z firmy PozLab sp. z o.o. oraz gość specjalny, dr Kari Laine z firmy Medbase Ltd. (Turku, Finlandia).

Dr Laine przedstawił w jaki sposób firma Medbase rozwijała się oraz wprowadzała produkty na rynki zagraniczne. Spółka, której pracownicy wywodzą się głównie z Uniwersytetu Medycznego w Turku, stworzyła szereg interaktywnych baz danych, które wspomagają decyzje lekarzy w tworzeniu kuracji farmaceutycznych dla pacjentów. Impulsem do stworzenia tego rodzaju narzędzia były liczne badania dowodzące zgubnego wpływu łączenia medykamentów na zdrowie i życie pacjentów.

Flagowym produktem firmy Medbase jest baza interakcji leków o nazwie SFINX. Pozwala ona w szybki sposób sprawdzić, czy przepisane przez lekarza medykamenty nie wywołują negatywnych skutków ubocznych. Kolejne produkty to gravbase oraz lactbase – stosowane w przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Ostatni produkt to renbase – baza, która stosowana jest w przypadku osób z chorobami nerek. Firma pracuje nad kolejnymi bazami, między innymi dotyczącymi leków ziołowych.

Firma odniosła sukces na rynku fińskim, dzięki czemu mogła rozpocząć dalszą ekspansję na rynku zagraniczne. Produkty Medbase są obecne na rynku szwedzkim, włoskim, norweskim, bliskim wschodzie, a także w trwają negocjacje z Niemcami, Polską, Hiszpanią oraz Estonią. Jak zaznaczył dr Laine najważniejszą kwestią we wchodzeniu na rynki zagraniczne jest znalezienie partnera, który będzie w stanie przy wsparciu Medbase przeprowadzić proces wdrożenia produktu na rynek.

Pani Anna Krause z firmy PozLab Sp. z o.o. opowiedziała o roli organizacji badawczo rozwojowych w rozwoju branży LifeScience. Podstawową kwestią jest jasne określenie celu badań i stworzenie procesu, który umożliwi jego realizację. Przykładem było wprowadzenie nowego leku, które odbywa się poprzez identyfikację oraz walidację celu, rozwój przedkliniczny, który umożliwia wykonanie badań klinicznych oraz komercjalizację produktu. Badania kliniczne zapewniają, że lek będzie bezpieczny i efektywny dla pacjentów. O sukcesie procesu stanowi maksymalnie efektywny, sprawny i elastyczny sektor farmaceutyczny, który wypuszcza na rynek farmaceutyczny, który wypuszcza na rynek wysokiej jakości produkt farmaceutyczny bez potrzeby bardzo szczegółowego nadzoru regulacyjnego.

Kolejnym tematem poruszonym przez panią Annę Krauzę była przyszłość przemysłu farmaceutycznego. Obecnie rozwój farmaceutyków opiera się na transferze wiedzy oraz logicznych wynikach prac zespołów badawczych. Nie bez znaczenia jest również zarządzanie ryzykiem oraz kontrola jakości, oparta na koncepcji ISO, GMP oraz przewodnikach Q8 oraz Q9. Nowe podejście, to zrozumienie procesu i produktu, budowanie jakości przez proces wytwarzania i całe życie produktu oraz miarodajne dane analityczne. Do wyzwań branży LifeScience zaliczyć należy koszty prac badawczo – rozwojowych, proces rejestracji leków, bariery wejścia dla nowych firm z sektora MSP, brak współpracy środowiska naukowego i biznesowego, a także problemy z komercjalizacją wyników badań.

 



Pozycjonowanie i budowa wizerunku w sieci